ANT-868-CW-RCS-SMA
DigiKey Part Number
ANT-868-CW-RCS-SMA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT-868-CW-RCS-SMA
Description
RF ANT 868MHZ WHIP RA SMA MALE
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA ISM, LoRa, Sensor Networks, SigFox Whip, Right Angle SMA Male Connector Mount
EDA/CAD Models
ANT-868-CW-RCS-SMA Models
Category
Antenna Type
Whip, Right Angle
VSWR
2
Packaging
Bulk
Gain
3.6dBi
Termination
SMA Male
RF Family/Standard
General ISM
Mounting Type
Connector Mount
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Height (Max)
2.106" (53.50mm)
Frequency (Center/Band)
868MHz
Applications
ISM, LoRa, Sensor Networks, SigFox
Frequency Range
850MHz ~ 880MHz