ANT-868-CW-QW-SMA
DigiKey Part Number
ANT-868-CW-QW-SMA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT-868-CW-QW-SMA
Description
RF ANT 868MHZ WHIP STR SMA MALE
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA ISM, LoRa, Sensor Networks, SigFox Whip, Straight SMA Male Connector Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ANT-868-CW-QW-SMA Models
Category
Antenna Type
Whip, Straight
Manufacturer
TE Connectivity Linx
Number of Bands
1
Series
VSWR
1.9
Packaging
Tray
Gain
1.6dBi
Part Status
Active
Termination
SMA Male
RF Family/Standard
General ISM
Mounting Type
Connector Mount
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Height (Max)
3.307" (84.00mm)
Frequency (Center/Band)
700MHz, 750MHz, 800MHz, 900MHz, 950MHz
Applications
ISM, LoRa, Sensor Networks, SigFox
Frequency Range
750MHz ~ 950MHz