1SNK510020R0000
1SNK510020R0000
TE’s SNK Double Deck Terminal Blocks Din Rail
1SNK510020R0000
DigiKey Part Number
2109-1SNK510020R0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SNK510020R0000
Description
POW SNK SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Terminal Block Connector 2 Position Feed Through Blue 4-24 AWG
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1SNK510020R0000 Models
Category
Voltage - IEC
1000V
Manufacturer
TE Connectivity ENTRELEC
Current - UL
67 A
Series
Voltage - UL
600V
Packaging
Box
Wire Gauge or Range - AWG
4-24 AWG
Part Status
Active
Wire Gauge or Range - mm²
0.5-16mm²
Type
Feed Through
Color
Blue
Number of Positions
2
Material - Insulation
Polyamide (PA), Nylon
Number of Levels
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Terminal - Width
10.0mm
Stripping Length
13.5mm
Termination Style
Screw
Base Product Number
Current - IEC
76 A