SLC4-F14-016
DigiKey Part Number
17-SLC4-F14-016-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLC4-F14-016
Description
LIGHT CURTAIN
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Light Curtain 14mm Finger
Category
Protective Height
160mm
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Number of Beams
15
Packaging
Box
Operating Range
0 ~ 6.0m
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Protection
Finger
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Detection Capability
14mm
Voltage - Supply
24VDC