A3DKB-1006M
DigiKey Part Number
A3DKB-1006M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A3DKB-1006M
Description
IDC CABLE - AKR10B/AE10M/APK10B
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Plug 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Features
Polarizing Key, Strain Relief (Socket); Polarizing Key (Plug)
Packaging
Bulk
Color
Multiple, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Plug
Cable Termination
IDC
Number of Positions
10
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Pitch - Cable
0.050" (1.27mm)