A3CCH-6006G
DigiKey Part Number
A3CCH-6006G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A3CCH-6006G
Description
IDC CABLE - AKC60H/AE60G/AKC60H
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Features
Polarizing Key
Packaging
Bulk
Color
Gray, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Socket
Cable Termination
IDC
Number of Positions
60
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Pitch - Cable
0.050" (1.27mm)