STS25A18BSMTR
STS25A18BSMTR
STS25A18BSMTR
DigiKey Part Number
450-STS25A18BSMTR-ND - Tape & Reel (TR)
450-STS25A18BSMTRCT-ND - Cut Tape (CT)
450-STS25A18BSMTRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STS25A18BSMTR
Description
6.2 X 6.2 X 2.5, 180GF, IP67, TA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
EDA/CAD Models
STS25A18BSMTR Models
Category
Actuator Orientation
Top Actuated
Mfr
Termination Style
Gull Wing
Series
Outline
6.20mm x 6.20mm
Digi-Reel®
Illumination
Non-Illuminated
Part Status
Active
Operating Force
180gf
Circuit
SPST-NO
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 48VDC
Actuator Material
Silicone Rubber
Actuator Type
Standard
Switch Travel
0.25mm
Mounting Type
Mechanical Life
300,000 Cycles
Actuator Height off PCB, Vertical
2.50mm