PRASA1-16F-BB0HW | |
|---|---|
DigiKey Part Number | PRASA1-16F-BB0HW-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PRASA1-16F-BB0HW |
Description | SWITCH ROCKER SPST 16A 125V |
Customer Reference | |
Detailed Description | Rocker Switch SPST 16A (AC) 125 V Panel Mount, Snap-In |
Datasheet | Datasheet |
Category | Color - Actuator/Cap Black |
Mfr | Actuator Marking ON OFF, Vertical |
Series | Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
Packaging Bulk | Ingress Protection Dust Proof |
Part Status Obsolete | Panel Cutout Dimensions Rectangular - 19.20mm x 13.00mm |
Mounting Type Panel Mount, Snap-In | Operating Temperature -20°C ~ 85°C |
Circuit | Approval Agency ENEC, UL, VDE |
Switch Function | Mechanical Life 100,000 Cycles |
Current Rating (Amps) | Electrical Life 6,000 Cycles |
Voltage Rating - AC 125 V | Base Product Number |