PLEA85DCA2R2M-1PT00
DigiKey Part Number
445-PLEA85DCA2R2M-1PT00TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-PLEA85DCA2R2M-1PT00CT-ND - Cut Tape (CT)
445-PLEA85DCA2R2M-1PT00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLEA85DCA2R2M-1PT00
Description
FIXED IND 2.2UH 550MA 600 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Unshielded Thin Film Inductor 550 mA 600mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
400mA
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
600mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Thin Film
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.039" L x 0.031" W (1.00mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)