PID120H-251M
DigiKey Part Number
495-PID120H-251MTR-ND - Tape & Reel (TR)
495-PID120H-251MCT-ND - Cut Tape (CT)
495-PID120H-251MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PID120H-251M
Description
FIXED IND 250UH 820MA 410 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250 µH Shielded Wirewound Inductor 820 mA 410mOhm Nonstandard
Current - Saturation (Isat)
1.16A
DC Resistance (DCR)
410mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)