MPZ1608S600ATAH0
DigiKey Part Number
445-MPZ1608S600ATAH0TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-MPZ1608S600ATAH0CT-ND - Cut Tape (CT)
445-MPZ1608S600ATAH0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPZ1608S600ATAH0
Description
FERRITE BEAD 60 OHM 0603 1LN
Detailed Description
60 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 3.5A 20mOhm
EDA/CAD Models
MPZ1608S600ATAH0 Models
Category
Current Rating (Max)
3.5A
DC Resistance (DCR) (Max)
20mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Height (Max)
0.030" (0.75mm)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
60 Ohms @ 100 MHz