ICI70CGI-102
DigiKey Part Number
495-ICI70CGI-102TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-ICI70CGI-102CT-ND - Cut Tape (CT)
495-ICI70CGI-102DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ICI70CGI-102
Description
ISOLATION INDUCTOR 1 MH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1mH Pulse Transformer 1:1 Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ICI70CGI-102 Models
Category
Turns Ratio - Primary:Secondary
1:1
Manufacturer
TDK
Mounting Type
Surface Mount
Series
Size / Dimension
0.280" L x 0.236" W (7.10mm x 6.00mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance
1mH