FS1412-0600-AL
DigiKey Part Number
445-FS1412-0600-ALTR-ND - Tape & Reel (TR)
445-FS1412-0600-ALCT-ND - Cut Tape (CT)
445-FS1412-0600-ALDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS1412-0600-AL
Description
DC DC CONVERTER 600MV
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 600mV 12A 4.5V - 16V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FS1412-0600-AL Models
Category
Voltage - Output 1
Mfr
Current - Output (Max)
12A
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Adjustable Output, I2C Interface, Load Sharing, PMBus™
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
22-PowerLGA Module
Voltage - Input (Min)
4.5V
Size / Dimension
0.23" L x 0.19" W x 0.06" H (5.8mm x 4.9mm x 1.6mm)
Voltage - Input (Max)
16V