FA28C0G1H392JNU00
DigiKey Part Number
445-FA28C0G1H392JNU00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA28C0G1H392JNU00
Description
CAP CER 3900PF 50V C0G RADIAL
Detailed Description
3900 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
FA28C0G1H392JNU00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)