CGA2B1X7R1C104K050EC
DigiKey Part Number
445-CGA2B1X7R1C104K050ECCT-ND - Cut Tape (CT)
445-CGA2B1X7R1C104K050ECDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGA2B1X7R1C104K050EC
Description
AUTOMOTIVE GRADE,0402,X7R,16V,0.
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)