B82731M2112A030
DigiKey Part Number
495-2760-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82731M2112A030
Description
CMC 10MH 1.1A 2LN TH
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 mH @ 10 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 1.1A DCR 400mOhm (Typ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B82731M2112A030 Models
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
400mOhm (Typ)
Manufacturer
TDK
Voltage Rating - AC
250V
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tray
Approval Agency
ENEC, UR, VDE
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Filter Type
Power Line
Size / Dimension
0.827" L x 0.591" W (21.00mm x 15.00mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.807" (20.50mm)
Inductance @ Frequency
10 mH @ 10 kHz
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Current Rating (Max)
1.1A