B82422H1222K000
DigiKey Part Number
495-2643-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-2643-1-ND - Cut Tape (CT)
495-2643-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82422H1222K000
Description
FIXED IND 2.2UH 800MA 160 MOHM
Detailed Description
2.2 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 800 mA 160mOhm Max 2-SMD, J-Lead
EDA/CAD Models
B82422H1222K000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
160mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
90MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.094" (2.40mm)