B74111U0033M060
DigiKey Part Number
495-B74111U0033M060TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B74111U0033M060CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B74111U0033M060DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B74111U0033M060
Description
TVS DIODE 3.3VWM 5VC 1005
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V (Typ) Clamp 7A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 1005
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B74111U0033M060 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7A (8/20µs)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
DVI, HDMI, USB
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
0.48pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
5V (Typ)