B72660M0251K072
DigiKey Part Number
495-7116-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-7116-1-ND - Cut Tape (CT)
495-7116-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72660M0251K072
Description
VARISTOR 390V 1.2KA 4032
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 4032 (1080 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72660M0251K072 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
19J
Capacitance @ Frequency
105 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
320 V
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
4032 (1080 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
390 V