B72214P2351K101
DigiKey Part Number
495-B72214P2351K101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214P2351K101
Description
VARISTOR 560V 6KA DISC 16.5MM
Detailed Description
560 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 16.5mm
EDA/CAD Models
B72214P2351K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
616 V
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
165J
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum AC Volts
350 V
Maximum DC Volts
460 V
Package / Case
Disc 16.5mm
Varistor Voltage (Min)
504 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Typ)
560 V