B72205S2131K101
DigiKey Part Number
495-1419-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72205S2131K101
Description
VARISTOR 205V 800A DISC 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
205 V 800 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72205S2131K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
225.5 V
Current - Surge
800 A
Series
Energy
6J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
135 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
170 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
184.5 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
205 V