B65807J0100A033
DigiKey Part Number
495-B65807J0100A033-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65807J0100A033
Description
FERRITE CORE RM 100NH M33 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated M33 Ferrite Core RM Type 0.701" (17.90mm) Length 0.323" (8.20mm) Width Diameter 0.246" (6.25mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B65807J0100A033 Models
Category
Effective Permeability (µe)
68.5
Manufacturer
TDK
Initial Permeability (µi)
750
Series
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.78
Effective Length (le) mm
28.6
Effective Area (Ae) mm²
36.6
Core Type
RM
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
31.0
Supplier Device Package
RM 6
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
1050.0
Material
M33
Inductance Factor (Al)
100 nH
Height
0.246" (6.25mm)
Tolerance
±3%
Length
0.701" (17.90mm)
Gap
Gapped
Width
0.323" (8.20mm)