B65805N0100A033
DigiKey Part Number
495-5211-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65805N0100A033
Description
FERRITE CORE RM 100NH M33 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated M33 Ferrite Core RM Type 0.575" (14.60mm) Length 0.268" (6.80mm) Width Diameter 0.207" (5.25mm) Height
Category
Gap
Gapped
Effective Permeability (µe)
79.6
Series
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
1.0
Effective Length (le) mm
20.8
Effective Area (Ae) mm²
20.8
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
433.0
Supplier Device Package
RM 5
Material
M33
Height
0.207" (5.25mm)
Inductance Factor (Al)
100 nH
Length
0.575" (14.60mm)
Tolerance
±3%
Width
0.268" (6.80mm)