B65805J0160A087
DigiKey Part Number
495-5204-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65805J0160A087
Description
FERRITE CORE RM 160NH N87 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N87 Ferrite Core RM Type 0.575" (14.60mm) Length 0.268" (6.80mm) Width Diameter 0.207" (5.25mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B65805J0160A087 Models
Category
Effective Permeability (µe)
118.0
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.93
Series
Effective Length (le) mm
22.1
Packaging
Box
Effective Area (Ae) mm²
23.8
Part Status
Active
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
18.0
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
526.0
Supplier Device Package
RM 5
Material
N87
Height
0.207" (5.25mm)
Inductance Factor (Al)
160 nH
Length
0.575" (14.60mm)
Tolerance
±3%
Width
0.268" (6.80mm)