B58035U7155M062
DigiKey Part Number
495-77399-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-77399-1-ND - Cut Tape (CT)
495-77399-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B58035U7155M062
Description
CAP CER 1.5UF 700V 6SMD
Detailed Description
1.5 µF ±20% 700V Ceramic Capacitor Stacked SMD, 6 J-Lead
EDA/CAD Models
B58035U7155M062 Models
Category
Features
Low ESL (Stacked), High Temperature
Package / Case
Stacked SMD, 6 J-Lead
Capacitance
Size / Dimension
0.343" L x 0.289" W (8.70mm x 7.34mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.378" (9.60mm)
Voltage - Rated
Lead Style
J-Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C