B32774D0205K000
DigiKey Part Number
495-4482-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32774D0205K000
Description
CAP FILM 2UF 10% 1.1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 µF Film Capacitor 1100V (1.1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32774D0205K000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 0.492" W (31.50mm x 12.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
1100V (1.1kV)
Applications
DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Features
Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance)
26.3 mOhms