B32754C3605K000
DigiKey Part Number
495-76088-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32754C3605K000
Description
CAP FILM 6UF 10% 630VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32754C3605K000 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.8 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
1.240" L x 0.866" W (31.50mm x 22.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.437" (36.50mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
310V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
630V