B32754C2106K000
DigiKey Part Number
495-76101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32754C2106K000
Description
CAP FILM 10UF 10% 500VDC RADIAL
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 250V 500V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32754C2106K000 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.2 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.240" L x 0.866" W (31.50mm x 22.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.437" (36.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
250V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
500V