B32671P4684K000
DigiKey Part Number
495-4730-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32671P4684K000
Description
CAP FILM 0.68UF 10% 450VDC RAD
Detailed Description
0.68 µF Film Capacitor 160V 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32671P4684K000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.276" W (13.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
160V
Applications
Power Factor Correction (PFC)
Voltage Rating - DC
450V