B32523R0226J000
DigiKey Part Number
495-B32523R0226J000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32523R0226J000
Description
CAP FILM 22UF 5% 63VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32523R0226J000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.043" L x 0.472" W (26.50mm x 12.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
40V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
63V