AVR-M2012C390KT6AB
DigiKey Part Number
445-2549-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-2549-1-ND - Cut Tape (CT)
445-2549-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVR-M2012C390KT6AB
Description
VARISTOR 39V 100A 0805
Detailed Description
39 V 100 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
AVR-M2012C390KT6AB Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Surge
100 A
Manufacturer
TDK
Energy
0.3J
Series
Number of Circuits
1
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
430 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
28 V
Grade
Automotive
Varistor Voltage (Min)
35 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Typ)
39 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Max)
43 V