AVR-M1005C080MTABB
DigiKey Part Number
445-2533-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-2533-1-ND - Cut Tape (CT)
445-2533-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVR-M1005C080MTABB
Description
VARISTOR 8V 3A 0402
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 V 3 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0402 (1005 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
9.6 V
Manufacturer
TDK
Current - Surge
3 A
Series
Energy
0.02J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
100 pF @ 1 kHz
Maximum DC Volts
5.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min)
6.4 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
8 V