ANT016008LCD1575MA1
DigiKey Part Number
445-15174-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-15174-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT016008LCD1575MA1
Description
RF ANT 1.575GHZ/2.4GHZ CHIP SLD
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA GPS Chip Solder Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ANT016008LCD1575MA1 Models
Category
Antenna Type
Chip
Manufacturer
TDK
Number of Bands
2
Series
VSWR
4
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Gain
-2.9dBic, 2.97dBi
Part Status
Obsolete
Termination
Solder
RF Family/Standard
Navigation
Mounting Type
Surface Mount
Frequency Group
UHF (1GHz ~ 2GHz), UHF (2GHz ~ 3GHz)
Height (Max)
0.016" (0.40mm)
Frequency (Center/Band)
1.575GHz, 2.4GHz
Applications
GPS
Frequency Range
1.574GHz ~ 1.576GHz, 2.4GHz ~ 2.484GHz