RWS150B-24
DigiKey Part Number
285-RWS150B-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWS150B-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
RWS150B-24 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
89%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
5.04" L x 3.70" W x 1.61" H (128.0mm x 94.0mm x 41.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
6.5 A