PFE500F-28/T
DigiKey Part Number
285-PFE500F-28/T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFE500F-28/T
Description
AC/DC CONVERTER 28V 500W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 28V 18A 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
PFE500F-28/T Models
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Series
Efficiency
86%
Packaging
Tray
Package / Case
17-DIP Module, Full Brick
Size / Dimension
4.80" L x 2.76" W x 0.50" H (122.0mm x 70.0mm x 12.7mm)
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1
28V
Line Regulation
56mV
Current - Output (Max)
18A
Load Regulation
56mV
Power (Watts)
500 W