KMD15-1515
DigiKey Part Number
285-1760-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KMD15-1515
Description
AC/DC CONVERTER 15V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 2 Output 15V 500mA, 500mA 90 ~ 264 VAC, 100 ~ 375 VDC Input
EDA/CAD Models
KMD15-1515 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
81%
Package / Case
9-DIP Module, 5 Leads
Size / Dimension
2.52" L x 1.80" W x 0.93" H (64.0mm x 45.6mm x 23.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 100 ~ 375 VDC
Voltage - Output 1
15V
Line Regulation
0.5%
Current - Output (Max)
500mA, 500mA
Load Regulation
1%
Power (Watts)
15 W