I6A14A-001-EVK-S1PX
DigiKey Part Number
285-2612-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
I6A14A-001-EVK-S1PX
Description
EVAL BOARD FOR I6A
Customer Reference
Detailed Description
i6A - 1 Non-Isolated Output DC/DC Converter Evaluation Board
Category
Voltage - Output
3.3V ~ 24V
Current - Output
14A
Voltage - Input
9V ~ 40V
Part Status
Not For New Designs
Main Purpose
DC/DC Converter
Utilized IC / Part
i6A
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Base Product Number
Power - Output
250W