HWS3000GT-60
DigiKey Part Number
285-HWS3000GT-60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS3000GT-60
Description
AC/DC CONVERTER 60V 3000W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 60V 170 ~ 265 VAC (3 Phase) Input
EDA/CAD Models
HWS3000GT-60 Models
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
92%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Voltage - Input
170 ~ 265 VAC (3 Phase)
Size / Dimension
10.60" L x 5.90" W x 2.40" H (269.2mm x 149.9mm x 61.0mm)
Voltage - Output 1
60V
Approval Agency
CE, UKCA
Current - Output 1
50 A
Standard Number
Current - Output 2
50 A