HWS3000GT-24
DigiKey Part Number
285-HWS3000GT-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS3000GT-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 3000W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 170 ~ 265 VAC (3 Phase) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HWS3000GT-24 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
91%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
170 ~ 265 VAC (3 Phase)
Size / Dimension
10.60" L x 5.90" W x 2.40" H (269.2mm x 149.9mm x 61.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CE, UKCA
Current - Output 1
125 A
Standard Number
Current - Output 2
125 A