HWS300-48/ME
DigiKey Part Number
HWS300-48/ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS300-48/ME
Description
AC/DC CONVERTER 48V 300W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
HWS300-48/ME Models
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
85%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
6.50" L x 3.94" W x 3.23" H (165.1mm x 100.1mm x 82.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
7 A