HWS15A-5/A
DigiKey Part Number
285-2250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS15A-5/A
Description
AC/DC CONVERTER 5V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
HWS15A-5/A Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
77%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
3.15" L x 1.24" W x 3.23" H (80.0mm x 31.5mm x 82.0mm)
Voltage - Output 1
5V
Current - Output 1
3 A