GWS500-36
DigiKey Part Number
285-GWS500-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GWS500-36
Description
AC/DC CONVERTER 36V 500W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 36V 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
GWS500-36 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
90%
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
8.58" L x 4.13" W x 1.61" H (218.0mm x 105.0mm x 41.0mm)
Voltage - Output 1
36V
Current - Output 1
14 A