GWS250-36
DigiKey Part Number
285-GWS250-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GWS250-36
Description
AC/DC CONVERTER 36V 250W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 36V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GWS250-36 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
92%
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
7.80" L x 4.10" W x 1.61" H (198.0mm x 104.0mm x 41.0mm)
Voltage - Output 1
36V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
7 A