DTM65PW280D
DigiKey Part Number
285-2832-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTM65PW280D
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 28V 65W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28V 65 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DTM65PW280D Models
Category
Power (Watts)
65 W
Manufacturer
TDK-Lambda
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Series
Applications
Medical
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.20" L x 2.71" W x 1.57" H (132.0mm x 69.0mm x 40.0mm)
Voltage - Output
28V
Weight
0.86 lb (390.09 g)
Current - Output (Max)
2.32A