DRF240-24-1/HL is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK-Lambda
In Stock: 694
Datasheet
Parametric Equivalent
GAPTEC Electronic
In Stock: 14
Datasheet
Weidmüller
In Stock: 66
Weidmüller
In Stock: 8
DComponents
In Stock: 5
Cosel USA, Inc.
In Stock: 0
Cosel USA, Inc.
In Stock: 6
Mornsun America, LLC
In Stock: 0
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A
Industrial Power Supply Product Range Overview Video
TDK-Lambda DRF/HL Series
DRF240-24-1/HL
DigiKey Part Number
285-DRF240-24-1/HL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRF240-24-1/HL
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DRF240-24-1/HL Models
Category
Current - Output (Max)
10A
Manufacturer
TDK-Lambda
Power (Watts)
240W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial), Hazardous Locations
Efficiency
94%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.53" L x 1.93" W x 4.86" H (115.0mm x 49.0mm x 123.4mm)
DC Voltage - Input (Min)
125V
Approval Agency
CE
DC Voltage - Input (Max)
370V
Base Product Number
Voltage - Output 1
24V