CUS500M1-48
DigiKey Part Number
285-CUS500M1-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS500M1-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 302W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CUS500M1-48 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
96%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.46" H (127.0mm x 76.2mm x 37.1mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output 1
6.3 A