CUS350M-48/F
DigiKey Part Number
285-CUS350M-48/F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS350M-48/F
Description
AC/DC CONVERTER 48V 350W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
CUS350M-48/F Models
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
94%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
7.48" L x 3.43" W x 1.57" H (190.0mm x 87.0mm x 40.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
7.3 A