CUS150M-24/F
DigiKey Part Number
285-CUS150M-24/F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS150M-24/F
Description
AC/DC CONVERTER 24V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CUS150M-24/F Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
94%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Standby Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.57" L x 2.52" W x 2.00" H (116.0mm x 64.0mm x 50.7mm)
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output 1
6.25 A