CCG10-48-12SR
DigiKey Part Number
285-CCG10-48-12SR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCG10-48-12SR
Description
DC DC CONVERTER 12V 10.8W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 900mA 18V - 76V Input
EDA/CAD Models
CCG10-48-12SR Models
Voltage - Isolation
1.5 kV
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, OCP
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Efficiency
90%
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
6-SMD Module
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
0.75" L x 0.49" W x 0.46" H (19.0mm x 12.4mm x 11.8mm)
Voltage - Input (Max)
76V
Current - Output (Max)
900mA
Standard Number
Power (Watts)
11 W