3FL12-200
DigiKey Part Number
MT1105-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3FL12-200
Description
PWR XFMR LAMINATED 2.5VA TH
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 2.5VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 6.3V, Series 12.6V Secondary Parallel 400mA, Series 200mA Through Hole
Category
Primary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Tamura
Secondary Winding(s)
Dual
Series
Center Tap
No
Packaging
Bulk
Power - Max
2.5VA
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Laminated Core
Termination Style
PC Pin
Voltage - Primary
115V, 230V
Size / Dimension
47.60mm L x 39.60mm W
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 6.3V, Series 12.6V
Height - Seated (Max)
16.80mm
Current - Output (Max)
Parallel 400mA, Series 200mA